Intel Arrow Lake-HX - Formalnie debiutują procesory Core Ultra 200HX dla wydajnych notebooków do gier i pracy
Podczas tegorocznych targów CES w Las Vegas, Intel zaprezentował nową generację procesorów dla laptopów - Core Ultra 200HX (Arrow Lake-HX) oraz Core Ultra 200H (Arrow Lake-H). Pierwsza z wymienionych grup debiutuje właśnie w notebookach do gier i pracy, gdzie procesory Core Ultra 200HX parowane są głównie z układami graficznymi NVIDIA GeForce RTX 5000 Laptop GPU. Intel, podczas jednej z prezentacji z Chinach, zdradził szczegóły nowego asystenta AI, który jest w stanie pomóc w kwestii wzrostów wydajności.
Procesory Intel Arrow Lake-HX formalnie debiutują w pierwszych notebookach, gdzie parowane są z kartami NVIDIA GeForce RTX 5000. Topowymi jednostkami są Intel Core Ultra 9 275HX oraz Core Ultra 9 285HX.
Intel Core Ultra 9 275HX przetestowany w popularnym benchmarku. Jak wypada Arrow Lake-HX w laptopie?
Procesory Intel Arrow Lake-HX wykorzystują maksymalnie 24 rdzenie, w tym 8 typu Performance (Lion Cove) oraz 16 typu Efficient (Skymont). Podobnie jak desktopowe układy, Arrow Lake-HX ma blok Compute Tile wyprodukowany w litografii TSMC N3B, co w laptopach ma poprawiać efektywność energetyczną. Jeśli chodzi o wydajność jednowątkową oraz wielowątkową w porównaniu do Intel Core i9-14900HX, to według deklaracji producenta, Single Core będzie wydajniejszy o około 5 do 10 procent, podczas gdy Multi Core będzie wydajniejsze maksymalnie o 25 do 30 procent, w zależności od typu oprogramowania. Ze swojej strony możemy już napisać, że testujemy dwa notebooki z procesorem Intel Core Ultra 9 275HX i przynajmniej w programach jest to bardzo wydajny układ, choć niekoniecznie energooszczędny :).
Intel Arrow Lake-S oraz Arrow Lake-HX - Charakterystyka architektury Lion Cove, Skymont, Xe-LPG oraz NPU
Ciekawostką, zdradzoną podczas konferencji w Chinach, jest jednak tzw. AI Game Assistant. Intel przygotował już gotowy pakiet SDK dla developerów, którzy mogą skorzystać z technologii, by chociażby wspomóc graczy podczas ogrywania konkretnych gier (czat bot może oferować chociażby wskazówki co do pokonywania kolejnych trudniejszych przeciwników). Działa to na podobnej zasadzie co NVIDIA Project G-Assist, jednak działa on wyłącznie za pośrednictwem bloku NPU, który wbudowany jest w procesory Arrow Lake. Co ciekawe, według pierwszych testów, przekierowanie asystenta AI w pełni na NPU powoduje wzrost wydajności, jako że zasoby procesora (poza NPU) oraz osobnego układu graficznego nie są wykorzystywane do tego typu zadań. Przykład działania zademonstrowano na grze Black Myth: Wukong. Gra bez asystenta AI oferowała płynność na poziomie 103 FPS (średnio). Gdy Asystent AI działał na dGPU, wówczas framerate obniżył się do 94 FPS. Gdy jego działanie przekierowano do osobnego bloku NPU, wydajność wzrosła do 108 FPS. Jest to dość interesująca kwestia i jesteśmy ciekawi, czy podobne zależności będą widoczne także w innych grach.
Powiązane publikacje

MediaTek Dimensity 9400e zaprezentowany. Wydajny mobilny chip, który za moment znajdzie się w pierwszym smartfonie
5
AMD EPYC 4005 - premiera procesorów Zen 5 dla małych firm. Jeden z modeli otrzymał pamięć podręczną 3D V-Cache
14
Samsung i Qualcomm zawierają umowę na produkcję chipów 2 nm, w tym układów Snapdragon 8 Elite Gen 2. Co na to TSMC?
29
Firma Intel wycofuje się z technologii Deep Link, a funkcje takie jak Hyper Encode i Power Share przestają działać
19