Qualcomm, Vodafone i Thales pracują nad iSIM. W czym nowe rozwiązanie będzie lepsze od eSIM i kiedy się pojawi?
W kraju nad Wisłą (i nie tylko) nie brakuje wciąż osób, które nie słyszały jeszcze nawet o eSIM, a na horyzoncie majaczy już iSIM. Nad nowym rozwiązaniem pracuje Qualcomm, Vodafone oraz Thales. Całkiem możliwe, że skorzystamy z niego jeszcze w tym roku, choć znając obecne realia (opóźnienia khem... wszystkiego), to polecalibyśmy wstrzymać się z entuzjazmem, w tym czasie zapoznając się z kluczowymi danymi na temat iSIM. Uproszczając jak się da, iSIM (integrated SIM) jest integralną częścią CPU smartfona, dzięki czemu nie wymaga do działania dedykowanego miejsca, tak jak w przypadku klasycznego SIM (fizyczna tacka) czy nawet eSIM (dedykowana przestrzeń ze ścieżkami na płycie głównej).
Karta SIM potrzebuje do działania przestrzeni w smartfonie pod postacią tacki. eSIM wykorzystuje dedykowany układ na płycie głównej. iSIM ma być wbudowane w CPU, przez co ma nie zajmować dodatkowej przestrzeni.
Apple iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max - nadchodzące smartfony mają zostać pozbawione gniazda na kartę SIM
Wspomniane firmy, które pracują nad rozwiązaniem iSIM zdradzają, że prace te są już na bardzo zaawansowanym etapie. Mogą więc bez wahania przedstawić największe zalety wykorzystywania iSIM. Pierwszą z nich jest "zluzowanie" miejsca w smartfonie na inne komponenty, bądź sprawienie, że po prostu same smartfony będą bardziej smukłe niż dotąd. Dalej wymienia się możliwość tworzenia kilku kont dla jednego sprzętu, zwiększone bezpieczeństwo czy też wyższą wydajność akumulatora, powiązaną z niższym zużyciem energii.
Huawei Watch 3 Pro – test smartwatcha z eSIM. Czy w końcu doczekaliśmy się zmian godnych uwagi oraz zakupu?
Na koniec wspomina się także o możliwości wdrożenia iSIM do urządzeń innych niż smartfony, na przykład do gogli VR/AR, urządzeń ubieralnych czy generalnie wykorzystanie iSIM do rozwoju gałęzi jaką jest Internet of Things. Twórcy nowego rozwiązania przeprowadzili już nawet pomyślny test z jego udziałem, wykorzystując do tego smartfon Samsung Galaxy Z Flip3 5G z układem Snapdragon 888 5G i wbudowaną jednostką SPU (Secure Processing Unit). Komercyjny debiut tego rozwiązania może być już więc faktycznie tuż tuż.
Powiązane publikacje

Motorola moto g56 5G, moto g86 5G i moto g86 Power 5G - premiera niedrogich smartfonów z aparatem LYTIA 600 i slotem na microSD
11
Smartfon za ponad 3000 zł? Pewnie! - Statystyki z Europy pokazują, że drogie smartfony sprzedają się coraz lepiej
71
Czy rok 2027 przyniesie prawdziwą rewolucję w wyglądzie iPhone’a? Możliwy brak ramek oraz Face ID pod ekranem
59
Premiera realme GT 7 i realme GT 7T oraz słuchawek Buds Air 7 Pro. Oto specyfikacje i szczegóły oferty przedsprzedażowej
6